Różowa skrzyneczka

Już po raz czwarty zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do udziału w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w ubiegłych latach zachęcamy szkoły do upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz dzielenia się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach z oznaczeniem #SzkołaPamięta.

Uczennica klasy 4a Dorota Sławik

W ramach akcji „Szkoła Pamięta” odwiedziłam z bratem i mamą lokalne miejsca pamięci: cmentarz komunalny w Halembie i cmentarz parafialny w Wirku. Najpierw zapaliłam znicz pod pomnikiem upamiętniającym górników, którzy zginęli podczas pracy w kopalni Halemba. Następnie przeszłam pod tablicę poświęconą pamięci ludzi, którzy zginęli w zawieruchach wojen. Na cmentarzu w Wirku odnalazłam groby powstańców śląskich. Zdziwiło mnie, że wszyscy umarli w tym samym roku, a najmłodszy z nich miał 15 lat. Mama wyjaśniła mi, że w 1921 roku odbyło się trzecie powstanie Śląskie.
Odwiedzając grób mojego dziadka zauważyłam zaniedbany grób. Wyczyściłam go, zapaliłam znicze i pomodliłam się.

Uczennica klasy Va Paulina Kubica