LIST DO RODZICÓW

Szanowni Państwo
W styczniu realizowaliśmy lekcje pod hasłem: „Udostępniaj z głową”. Poniżej zamieszczam słowniczek dotyczący tego zagadnienia. Zachęcam do rozmów i gry „Interlandia -Góra Uważności”

PRZYDATNE ADRESY
www.asyinternetu.szkolazklasa.org.pl
g.co/AsyInternetu

SŁOWNICZEK

Dane osobowe – to wszystkie informacje, które pozwalają Cię zidentyfikować, czyli: imię, nazwisko, adres, numer telefonu, numer PESEL, adres e-mail i tak dalej – to wszystko nazywamy informacjami osobistymi. Szczególną kategorię danych osobowych stanowią dane wrażliwe – dotyczą one zdrowia, przekonań religijnych, orientacji seksualnej czy pochodzenia etnicznego. Warto się dobrze zastanowić, zanim udostępni się takie informacje w sieci.

Interpretacja – sposób, w jaki osoba rozumie przekaz lub pojmuje jego znaczenie.

Kadr – kiedy robisz zdjęcie lub nagrywasz krajobraz, osobę albo obiekt, kadr określa fragment, jaki widzi odbiorca. Twój widz nie zobaczy części, którą zdecydujesz się pozostawić poza kadrem. Kontekst – informacje, które otaczają przekaz i pomagają go zrozumieć.

Kontekst może obejmować miejsce, czas, w jakim przekaz się pojawia, lub to, od kogo pochodzi.

Nadmierne dzielenie się (oversharing) – udostępnianie w sieci zbyt wielu informacji osobistych, danych wrażliwych albo po prostu pisanie zbyt wiele w określonej sytuacji lub rozmowie w sieci.

Prywatność w sieci – szeroki termin. Zazwyczaj używamy go w kontekście możliwości kontrolowania informacji o sobie, którymi dzielimy się w sieci, i tego, kto może je zobaczyć.

Reprezentacja – obraz, symbol lub opis, który dużo mówi (lub wyraża prawdę) o rzeczy, osobie albo grupie.Reputacja – opinie, wrażenia i przekonania, które mają inni na Twój temat. Chciałbyś, żeby były pozytywne, gdyż mają wpływ na Twoją pozycję w grupie. Reputację buduje się czasem bardzo mozolnie, a można zepsuć bardzo szybko.

Stereotyp – uproszczone, zbyt uogólnione myślenie na temat cech rzeczy, osób lub grup osób funkcjonujące w świadomości społecznej.

Ślad cyfrowy (lub obecność cyfrowa) – Twój ślad cyfrowy to wszystkie informacje o Tobie, które pojawiają się w sieci. Mogą to być zdjęcia, nagrania audio, filmy, teksty, posty na blogach, wiadomości pisane na stronach znajomych. Tak jak zostawiasz odciski stóp, gdy idziesz, to, co wrzucasz do sieci, także zostawia ślad.

Ustawienia – część każdego produktu cyfrowego, aplikacji, strony internetowej i tak dalej, gdzie można zarządzać tym, co się udostępnia, i jak działa nasze konto.

Skip to content